Skoči na glavno vsebino

Ekskurzija na Ptuj: Spoznajmo zgodovino, umetnost in sodobni film

V torek, 15. aprila 2025 so se učenci v okviru izbirnih predmetov turistična vzgoja in šolsko novinarstvo ter  razširjenega  programa udeležili kratke ekskurzije na Ptuj.

Ekskurzijo smo začeli s sprehodom skozi staro mestno jedro, kjer so nas učenci TVZ popeljali skozi zgodovino najstarejšega slovenskega mesta ter predstavili nekaj glavnih znamenitosti, med drugim mestni stolp, mestno hišo, cerkev sv. Jurija, grad in Dominikanski samostan.

Sledil je ogled razstave v Galeriji mesta Ptuj, kjer so si učenci ogledali sodobno umetnost in spoznali raznolikost umetniških izrazov.

V nadaljevanju smo obiskali še ptujski kino, kjer smo si ogledali mladinski film “Igrišča ne damo”, ki spodbuja razmišljanje o pomenu skupnosti, sodelovanja in prijateljstva.

Dan smo zaključili z obiskom  restavracije McDonald’s.

Učenci in učiteljice mentorice

Učenci OŠ Cerkvenjak-Vitomarci na pohodu na Bukovniško jezero

V soboto, 12. aprila 2025, so se mladi planinci OŠ Cerkvenjak-Vitomarci pod vodstvom mentorjev in Planinskega društva Lenart udeležili nepozabnega pohoda na Bukovniško jezero. Skupaj se je zbralo več kot 40 pohodnikov iz treh osnovnih šol: OŠ Cerkvenjak-Vitomarci, OŠ Lenart in OŠ Voličina, kar priča o zanimanju za tovrstne športne dejavnosti.

Zbirno mesto je bilo na  avtobusni postaji Lenart ob 8.30. Odpeljali smo se proti  Bogojini, kjer smo pričeli s pohodom in zaključili pri Bukovniškem jezeru z nadmorsko višino 189 m.

Ob čudovitem, sončnem vremenu, ki je bilo idealno za hojo, so se učenci podali na slikovito pot preko Filovskih slemenov. Na tej poti so lahko občudovali še vedno stoječe tradicionalne zidanice in brunarice, značilne za to območje. Te hiške so grajene iz lesa, ometane z ilovnatim blatom, prebeljene z apnom in prekrite s slamnato streho – prava etnološka posebnost našega prostora.

Poseben čar pohodu so dodali kulturni in naravni znamenitosti v okolici Bukovniškega jezera:

  • Bukovniško jezero: umetno jezero, nastalo z zajezitvijo potoka Bukovnica.
  • Kapela svetega Vida: pomembno romarsko središče.
  • Vidova : izvir, za katerega po ljudskem izročilu velja, da vrača vid in ima zdravilno moč.

Mladi pohodniki so si med potjo vzeli čas za postanke, v katerih so spoznavali naravne in kulturne znamenitosti ter okrepili medsebojne vezi. Skupno trajanje pohoda je bilo približno štiri ure.

Pohod je bil uspešno izpeljan in je potekal v varnem in spodbudnem okolju, kar je ključno za razvoj pozitivnega odnosa otrok do narave in gibanja. Veselimo se novih srečanj in druženja v naravi.

Uspešen nastop na medobčinskem odbojkarskem turnirju

V sredo, 16.4.2025, je v Benediktu potekal medobčinski odbojkarski turnir za učenke in učence za 8. in 9. razred. Na turnirju je sodelovalo 6 osnovnošolskih ekip iz bližnje okolice (OŠ Voličina, OŠ Lenart, OŠ Benedikt, OŠ Sveta Ana, OŠ Jurovski Dol in OŠ Cerkvenjak Vitomarci), ki so se pomerile v napetih in športno poštenih tekmah.

Tekmovanje je potekalo v dveh skupinah po tri ekipe. Vsaka tekma se je igrala na dva niza do 15 točk, kar je zahtevalo hitro prilagajanje, zbranost in dobro komunikacijo znotraj ekipe.

Naši učenci (Čeh Jaka, Matjašič Blaž, Kocuvan Jure, Lovrec Luka, Nedeljko Nik, Fornazarič Jan, Firbas Žiga, Firbas Gašper in Vršič Tian) so prikazali zelo lepo igro in so v skupini premagali OŠ Sveta Ana in OŠ Benedikt, tako so se uvrstili v finale, kjer so za dve točki izgubili proti OŠ Lenart.

 

(več …)

Razgibano učenje angleščine v okviru razširjenega programa na OŠ Cerkvenjak–Vitomarci

Na Osnovni šoli Cerkvenjak–Vitomarci v okviru razširjenega programa (RAP) pri angleščini potekajo številne raznolike in kakovostno zasnovane dejavnosti, ki učencem omogočajo poglobljeno, ustvarjalno ter sproščeno učenje tujega jezika.

Učenci se pripravljajo na bralno značko in tekmovanje iz znanja angleščine, ob tem pa razvijajo tudi govorne in pisne spretnosti z ustvarjanjem video posnetkov in pisanjem filmskih scenarijev. Posebno pozornost namenjamo tudi razvoju bralnih strategij, kjer se med drugim poslužujemo bralne joge, dihalnih vaj in uporabe alfa zvokov, ki prispevajo k boljši koncentraciji ter večji učinkovitosti pri učenju.

V okviru RAP-a smo izvedli tudi nekaj kulturnih in sprostitvenih dejavnosti. Učenci so bili nagrajeni z obiskom kina Cineplexx v Mariboru, prav tako pa smo se odpravili na Ptuj, kjer smo si ogledali Ptujski grad, knjižnico in galerijo, dan pa zaključili s skupnim ogledom filmske predstave.

Dejavnosti, ki jih izvajamo, dokazujejo, da je lahko učenje tujega jezika tudi prijetno, razgibano in predvsem navdihujoče – takšno, ki spodbuja motivacijo, ustvarjalnost in ljubezen do jezika.

Mentorica: Petra Novak

Razširjeni program – prostor za ustvarjalnost in rast

V sklopu razširjenega programa (RAP) na naši šoli učencem ponujamo kakovostne, raznolike in spodbudne dejavnosti, ki presegajo okvir rednega pouka. Program je usmerjen v razvoj ustvarjalnosti, gibanja, socialnih veščin in samostojnosti, ob tem pa pomembno prispeva tudi k bolj celostni šolski izkušnji.

🔹 Kaj ponujamo?

  • Gibalne in športne dejavnosti – igre z žogo, sprostitvene tehnike, športne urice
  • Umetniške dejavnosti – likovno ustvarjanje, plesne delavnice, glasbeni kotiček
  • Učenje učenja – šah, logične igre, spodbujanje bralne pismenosti
  • Sodelovalne dejavnosti – skupinske igre, ustvarjalne delavnice, projektno delo

🔹 Razvijamo tudi prečne veščine:

Razširjeni program vključuje razvoj prečnih veščin, ki so ključne za uspešno delovanje v šoli in življenju:

  • Komunikacija in sodelovanje
  • Reševanje problemov in ustvarjalno mišljenje
  • Samostojnost, odgovornost in organizacija časa
  • Digitalna pismenost (v izbranih vsebinah)
  • Socialne in čustvene veščine (empatija, strpnost, sodelovanje)

🔹 Zakaj RAP?

RAP otrokom omogoča, da odkrivajo svoje talente in interese, hkrati pa gradi pozitivne odnose in spodbuja aktivno preživljanje prostega časa.

Orodna vrstica za dostopnost