Starše prosimo, da skrbno pregledujete lasiče svojih otrok, ob njihovi prisotnosti pa ravnate skladno s povzetimi navodili Inštituta za varovanje zdravja. Hkrati prosimo, da ob pojavu obvestite tudi razredničarko.
POVZETEK NAVODIL
Starši imajo ključno vlogo pri preprečevanju ušivosti in odpravljanju uši pri otrocih.
Lasišče pregledamo vsaj enkrat tedensko, posebej pri otrocih, ki obiskujejo vrtec ali šolo. V primerih, da pri družinskem članu najdemo uši ali pa dobimo obvestilo, da so se uši pojavile v šoli ali vrtcu, lasišče pregledamo vsak dan.
Starši, ki pri otroku najdejo uši ali žive gnide, so dolžni izvesti razuševanje natančno po opisanem postopku na sredstvu za razuševanje.
Sredstev za razuševanje ne uporabljamo preventivno.
Vsa sredstva vedno nanašamo na suho lasišče.
Ne glede na preparat, postopek razuševanja obvezno ponovimo čez 7 do 10 dni.
Med enim in drugim postopkom razuševanja dnevno razčesavamo lasišče z gostim glavnikom.
Lasišča ne umijemo vsaj še dan ali dva po tem, ko smo izprali preparat za razuševanje.
Glavnike in krtače operemo v vroči vodi (več kot 60o C), prav tako perilo (oblačila, brisače, posteljnino), ki je bilo v stiku z lasmi.
Predmete, ki jih ne moremo oprati, vstavimo v plastično vrečko, ki jo tesno zatisnemo in pustimo za 10 do 14 dni na sobni temperaturi ali 24 ur v zmrzovalniku.
Otrokom odsvetujemo medsebojno menjavo kap, čelad, glavnikov ali krtač.
Ni zadosti dokazov, da rastlinski pripravki (eterična, naravna olja) učinkovito odstranjujejo uši.
Več informacij o izbiri sredstva za razuševanje dobite pri otrokovem izbranem zdravniku ali na spletni strani Inštituta za varovanje zdravja RS (www.ivz.si).