V teh, novih časih nam ni lahko in vsak po svoje se trudimo, da bi upoštevali priporočila zdravstvene stroke in zajezili virus. Zavedamo se, da bomo na ta način lahko hitreje normalno zaživeli. Na spodnjih povezavah si lahko preberete nasvete, ki vam bodo prišli prav v času korona virusa.
V četrtek, 7. 1. 2021, je na naši šoli potekal 3. tehniški dan, za učence 2. in 3. triade. V okviru projekta POGUM in šolskega otroškega parlamenta so učenci raziskovali gospodarske dejavnosti v domačem kraju, z namenom poiskati zaposlitvene priložnosti za mlade. Za raziskavo so uporabili učni poti v občini Cerkvenjak in Sv. Andraž, ki lahko ponudita dodatek k ostali turistični ponudbi krajev.
Na spodnji povezavi si lahko ogledate kratek film o promociji učnih poti.
V petek in soboto, 22. in 23. novembra, smo izvedli drugi del usposabljanja vrstniških mediatorjev. Dvodnevni tabor, ki smo ga pripravile mentorice iz treh šol, OŠ Cerkvenjak – Vitomarci, OŠ Sv. Trojica in OŠ Sv. Ana, je potekal na podružnični šoli OŠ Sv. Ana v Lokavcu. Iz naše šole se ga je udeležilo šest učenk. Na dvodnevnem izobraževanju, ki je potekalo predvsem v obliki izkušenjskih delavnic, so učenke zraven številnih novih izkušenj in prijateljev pridobile ustrezna znanja za vodenje vrstniških mediacij.
S tako obliko dela učencem omogočamo drugačen način reševanja konfliktov, zaznavanje konfliktov kot priložnosti, učenje samostojnega reševanja konfliktov in izboljšanje odnosov.
Učenci naše šole se sedaj lahko za pomoč pri reševanju konfliktov obrnejo tudi na medvrstniške mediatorke, ki bodo delovale pod mentorstvom šolske mediatorke, učiteljice Štefke Smej.
vabimo vas, da se pridružite najobsežnejši slovenski raziskavi o količinah odpadne hrane v gospodinjstvih. V ta namen so na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo v okviru projekta CARE4CLIMATE izdelali kuhinjski dnevnik odpadne hrane.
Dnevnik se izpolnjuje sedem zaporednih dni in ga lahko najdete na spodnji povezavi.
Zbirajo se naslednji podatki:
katere vrste hrane največkrat zavržemo,
kakšen je delež užitnega dela odpadne hrane,
kateri so vzroki za nastanek odpadne hrane v slovenskih gospodinjstvih.
Kuhinjski dnevnik odpadne hrane v gospodinjstvu bo možno izpolnjevati od 15. novembra do 15. decembra 2024.
V Sloveniji smo lani zavrgli kar 164.803 ton hrane, kar pomeni, da je vsak prebivalec Slovenije v povprečju zavrgel 78 kg hrane, v slovenskih gospodinjstvih pa nastane kar 44 odstotkov vse odpadne hrane. Z različnimi ukrepi lahko te številke občutno zmanjšamo.
Nadarjeni učenci se bodo v šolskem letu 2024/25 lahko ponovno srečali in skupaj ustvarjali, se zabavali, razmišljali in se družili. Zanje smo pripravili številne ustvarjalne delavnice, tabor za nadarjene učence in sobotno šolo. V letošnjem Katalogu si bodo učenci lahko izbrali dejavnosti, ki jih zanimajo. Upamo, da je za vsakega nekaj – IN DA SE VIDIMO.
V četrtek, 14.11.2024 je potekalo področno nogometno prvenstvo v malem nogometu v Mariboru v dvorani Tabor. OŠ Cerkvenjak je bila v skupini s petimi osnovnimi šolami. Vsaka ekipa je igrala z vsako. Naša ekipa se je prvo tekmo pomerila z OŠ Bratov Polančič in zmagala z rezultatom 5:2, drugo tekmo so premagali OŠ Angela Besednjaka z 2:1, tretjo tekmo so premagali OŠ Bojana Ilicha z 2:0 in četrto tekmo OŠ Kerenčičevih Pesnica z rezultatom 3:2. Tako je OŠ Cerkvenjak – Vitomarci osvojila 1. mesto v skupini in se bo v četrtek, 21.11.2024 udeležila zaključnega turnirja na izpadanje. Pomerila se bo z OŠ Rada Robiča.
Letos v Sloveniji prvič obeležujemo Teden slovenske hrane. Ta poteka od 11. do 17. novembra 2024. Spodbuja k ponovnemu odkrivanju bogate tradicije domačih jedi ter koristi lokalno pridelane hrane. Vrhunec tedna pa predstavlja vsem že dobro sprejet Tradicionalni slovenski zajtrk. Potekal je v je v petek, 15. novembra.
V ta namen smo učitelji na POŠ Vitomarci organizirali različne delavnice in medse povabili čebelarja, gospodinje iz Vitomarcev in predstavnico Turistične kmetije Druzovič.
V petek, 15. 11. 2024, je na naši šoli potekal “Tradicionalni slovenski zajtrk – moj naj zajtrk.” Letošnja tema naslavlja vsa živila, ki jih zajtrk vsebuje- kruh, maslo, mleko, med in jabolko. Medse smo povabili cerkvenjaške kmečke gospodinje, ki so z učenci 3., 4. in 5. razredov pripravile domači zeliščni namaz in seveda domači kruh. Ponudile so tudi domače marmelade, sok in zeliščni čaj.
Zraven tega smo učencem ponudili tudi predavanja in delavnice s preventivno vsebino. Pridružili so se nam predavatelji iz Zdravstvenega doma Lenart, Mladinske zveze Brez izgovora, Dejan Zalife, predstavnik MNZ, ki je spregovoril o trgovini z ljudmi, čebelar Zvonko Anželj, za najmlajše je sodelavka Nina Žvarc pripravila kratko lutkovno predstavo Kiko in roka, športni pedagog Miha Čuček pa je učence razgibal v naši telovadnici. Učenci od 6. do 9. razreda so se letos ponovno poučili o nudenju prve pomoči.
Na ta način smo zaključili »Teden slovenske hrane«, ki je naslovil uživanje domače hrane, ki je blizu nas in je zdrava doma pridelana hrana. Ob tem dogodku se nam je pridružil tudi župan Marjan Žmavc.
Učenci 9. razreda naše šole so se v sredo, 13. 11. 2024, udeležili predstavitve srednješolskih, visokošolskih in univerzitetnih programov, ki jih je gostil Karierni sejem, v univerzitetnem športnega centra Leona Štuklja, v Mariboru. Imeli so priložnost spoznati bodoče srednje šole in poklice, ki jih bodo opravljali po končanem izobraževanju. Predstavile so se univerze in srednje šole s Podravja in širše. Prav tako so lahko prisluhnili predavanju z naslovom ” Kako si ustvarim res fajn lajf?”, kjer so dobili vpogled v načrtovanje vizije in uporabo orodij za izboljšanje svojega učenja in s tem lažjega doseganja lastnih življenjskih ciljev. Z udeležbo na takšnih in podobnih ekskurzijah želimo učencem olajšati izbiro poklica.
Učenci 3.c razreda so obiskali kmetijo Braček – Kirbiš, kjer so doživeli nepozabno izkušnjo in pridobili nova znanja. Spoznali so različne živali, kmečka opravila ter poskusili domače izdelke. Ogledali so si tudi, kako poteka vzreja živali in kakšno skrb ter delo zahteva življenje na kmetiji.
Za prijetno izkušnjo in gostoljubje se vsem na kmetiji Braček – Kirbiš najlepše zahvaljujemo.
Na Martinovo v ponedeljek, 11. 11. 2024, smo imeli 2. športni dan. Tema športnega dne je bila pohod in športne igre. Učenci od 6. do 9. razreda na matični osnovni šoli Cerkvenjak smo najprej odšli na daljši pohod po Čagoni proti Vitomarcem, kratek postanek smo naredili na razglednem stolpu, potem smo se odpravili skozi Stanetince in Andrence do ŠRC Cerkvenjak, kjer smo odigrali različne tekme v nogometu , odbojki in meddvema ognjema.
Predzadnji vikend v oktobru se je zaključila dirkalna sezona AMZS pokalnega/državnega prvenstva v motokrosu. Učenec 3.c OŠ Cerkvenjak-Vitomarci, Maks Sedlašek, je letošnjo sezono zaključil zelo uspešno – na mestu pokalnega/državnega podprvaka v kategoriji 50ccm motorjev. Skupno se je letos udeležil 22 dirk, od tega je na 11 dirkah zmagal. Pohvali se lahko z vsaj enim prvim mestom na tekmovanjih v Sloveniji, Italiji, ter na Hrvaškem in Madžarskem. Poleti se je udeležil tudi neformalnega svetovnega prvenstva MX Masterkid in se uvrstil na solidno 11. mesto. S tem je tudi zaključil tekmovalno obdobje s 50ccm motorjem, saj je začel treninge s 65ccm motorjem in s sezono 2025 prehaja v višjo in močnejšo kategorijo.
Bravo, Maks! Želimo ti še veliko uspehov in navijamo zate.
Šolska izmenjevalnica oblačil je na POŠ Vitomarci nastala že pred leti, kot projekt Eko šole “Ne zavrzi oblek, ohrani planet!” in bila pri otrocih ter starših dobro sprejeta.
Obravnavamo odgovorno ravnanje z rabljenimi in odsluženimi oblačili po načelih: zmanjšaj – ponovno uporabi – recikliraj. Projekt spodbuja ločeno zbiranje odpadnih oblačil, njihovo izmenjavo, podarjanje, popravila, predelavo in ponovno uporabo. Prispeva, da odslužena oblačila ne končajo na odlagališču odpadkov in da si vsak lahko popestri garderobo povsem brezplačno.
S projektom nadaljujemo še letos. V ponedeljek, 18. 11. 2024, bomo izvedli izmenjavo rabljenih jesensko-zimskih oblačil, obutve, igrač, knjig ali kakšnih zimskih športnih rekvizitov.
Stvari za izmenjevalnico se zbirajo vsak dan pri razredničarkah.
Učenci so bili vedno navdušeni, saj se je za vsakega našlo nekaj.
Hvala staršem za sodelovanje, da skupaj z nami otrokom popestrite dan in jim na obraz privabite nasmeh, hkrati pa pripomorete k zmanjševanju tekstilnih odpadkov in odgovornemu potrošništvu.
Naši prvošolci so se že dodobra navadili na šolo, učiteljice, šolske prostore ter ostale učence naše šole, zato je bil v petek, 25. 10. 2024 za njih prav poseben dan. Učenci šolske skupnosti so jih namreč sprejeli medse. Ob tej svečani priložnosti so prisegli, da se bodo radi učili, delali domače naloge, spoštovali pravila šolskega reda, pomagali prijateljem in nikoli pozabili, da so učenci OŠ Cerkvenjak-Vitomarci. Slavnostno zaprisego in darilca sta jim podelila predsednik ŠS POŠ Vitomarci Nik Zorec in podpredsednica Kaja Ilešič. Sprejem so popestrili učenci 2. razreda, Andraž s harmoniko in Nejc s kitaro. Zaplesali so Rene, Lucija, Kaja, Julija, Zala, Lili, Zala in Lana. Učence je nagovoril tudi g. ravnatelj mag. Mirko Žmavc, ki jim je zaželel veliko znanja in uspehov v šoli.
V petek, 25. 10. 2024, smo v naši šoli pripravili prireditev ob sprejemu prvošolcev v šolsko skupnost učencev osnovne šole Cerkvenjak – Vitomarci in podmladek Rdečega križa Cerkvenjak. Med prireditvijo pa se je odvil še en pomemben dogodek, ki vpliva na našo ozaveščenost o varovanju okolja in našega planeta – podpis EKO-listine, saj je naša šola vključena v projekt Ekošole.
Učenci višjih razredov so pripravili krajši kulturni program, v katerem so naše najmlajše seznanili s pomenom skupnosti za posameznika. Človek namreč ne more obstajati brez sodelovanja in sporazumevanja z drugimi, zato se ljudje povezujemo v različne skupnosti glede na to, kaj nas zanima. S tem čutimo pripadnost, sprejetost in varnost. Preko tega pa razvijamo osebne in kulturne vrednote, ki veljajo v naši družbi. Na ta način se lažje vključujemo v širšo družbo. Vsak od nas se namreč v svojem življenju sreča s težavami in skrbmi. Včasih so te večje, včasih manjše. Včasih so tako velike, da jih sami ne moremo rešiti. Težave in skrbi namreč postanejo manjše in lažje, kadar jih delimo z drugimi, ki nam lahko pomagajo.
V današnjem svetu, ki se hitro spreminja, so vrednote solidarnosti in sočutja zelo pomembne. Vsi smo povezani in s svojimi dejanji ter besedami lahko naredimo svet boljši.
Prvošolci so ponosno zaprisegli in tako postali člani šolske skupnosti in člani podmladka Rdečega križa.
Nekaj dogajanja je ujetega na fotografijah v galeriji.
V četrtek, 17. oktobra 2024, smo se učenci izbirnih predmetov Turistična vzgoja in Šolsko novinarstvo odpravili v Vitomarce. Najprej smo se ustavili v Hrgovi hiški, kjer smo spoznali življenje na podeželju nekoč. Edvard Kupčič rad pripoveduje o starih časih. Sledil je obisk knjižnice v Vitomarcih, sprejela nas je knjižničarka Ema Ilešič. Ogledali smo si njene prostore in se pogovorili o pomenu bralne kulture ter o vlogi knjižnice za lokalno skupnost. Tisti, ki so želeli, so si lahko knjige tudi izposodili.
Ekskurzijo smo zaključili v Baru Šilec, kjer smo se ob prijetnem druženju pogreli z vročo čokolado ali s kakavom.
Učenci izbirnih predmetov TVZ in ŠNO z učiteljicama Andrejo Lajh in Jožico Vršič Novoselnik
Osnovna šola Cerkvenjak- Vitomarci se zavezuje omogočati dostopnost spletne strani https://www.os-cerkvenjak.si/ v skladu z Zakonom o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij ter Direktivo EU 2016/2102 Evropskega parlamenta in Sveta.
navigacija s tipkovnico (prilagoditev za uporabnike, ki ne morejo uporabljati miške),
ustrezni barvni kontrasti (med besedilom in ozadjem),
predvidljivo delovanje spletišča,
omogočeno je spreminjanje tipa pisav in velikosti fontov,
omogočeno je ustavljanje premikov,
omogočeno je podčrtovanje povezav,
omogočeno je opremljanje slik z nadomestnim besedilom,
omogočena je uporaba različnih ravni naslovov.
Stopnja skladnosti
Spletišče https://www.os-cerkvenjak.si/ je delno skladno z Zakonom o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij zaradi spodaj navedenih izjem.
Nedostopna vsebina
Dostopnost spletišča https://www.os-cerkvenjak.si/ nenehno spremljamo in sproti izboljšujemo posamezne elemente dostopnosti. Kljub temu nekatere objavljene vsebine ne izpolnjujejo vseh zahtev glede dostopnosti, kot jih določa Zakon o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij.
Primeri takih vsebin so:
skenirani dokumenti v PDF obliki zapisa,
različne kompleksne tabele s podatki,
organigram Arnesa.
Priprava izjave o dostopnosti
Ta izjava je bila pripravljena 4. januarja 2021 na podlagi samoocene.
Izjava je bila nazadnje pregledana 17. aprila 2023.
Povratne in kontaktne informacije
Zaradi zelo pogostih posodobitev vsebin lahko obiskovalci pri brskanju po spletišču www.arnes.si, kljub prizadevanjem, da bi bile vse spletne strani čim bolj dostopne in uporabnikom prijazne, občasno naletijo na težave z dostopnostjo.
Obvestilo o morebitnih primerih neskladnosti objav z določili Zakona o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij in zahteve po posredovanju informacij v dostopni obliki lahko pošljete po elektronski pošti na naslov os.cerkvenjak@siol.net
Odgovor boste prejeli v roku osmih dni od prejema obvestila oziroma prošnje. Če v tem roku ne bomo mogli podati ustreznega odgovora, vam bomo sporočili, kdaj bo odgovor podan in razloge za zakasnitev odgovora.
Izvršilni postopek
V primeru, da ugotovite odstopanja od določil Zakona o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij, lahko podate prijavo inšpektorjem za informacijsko družbo po navadni ali elektronski pošti na naslov: gp.uiv@gov.si.