Skoči na glavno vsebino

Obisk pravljičarke iz Knjižnice Lenart

V zadnjem tednu meseca novembra nas je obiskala pravljičarka Knjižnice Lenart, ga. Aleksandra Papež. Kot vedno nas je tudi tokrat obogatila s skrbno izbranimi izobraževalnimi zgodbami ter jih predstavila na pravljičen način, kot zna in zmore le ona.

Učenci prve triade skupaj z učiteljicami smo spoznavali zakaj in kako pomemben je bonton, ne samo tete Kuhe, ampak tudi v našem vsakdanjem življenju. Naše brbončice pa je prebudila ob »kuhanju« sladke kaše.

Ker pa konec meseca novembra obeležujemo dan Rudolfa Maistra, je tako učence 2. triade skozi zgodbo radovedne Katke popeljala v življenje prav tako posebnega generala, borca za severno mejo, Rudolfa Maistra.

Za vsa njena pripovedovanja smo ji neizmerno hvaležni in se že veselimo novih pravljičnih presenečenj.

Zapisala mag. Andreja Černel

 

Izmenjevalnica oblačil na POŠ Vitomarci

Tri dejstva o modni industriji:

Je drugi največji onesnaževalec okolja (takoj za naftno industrijo). ⁣Je ena izmed industrij z najvišjo stopnjo suženjske delovne sile. ⁣Ker je na voljo vedno več novih oblačil, jih potrošniki nenehno kupujemo in zato vedno več oblačil tudi zavržemo ter tako ustvarimo ogromno tekstilnih odpadkov.⁣

Se zavedate tega?

Mi se, zato smo naredili prvi korak k zmanjševanju odpadkov in ravno zato že nekaj let zapored pripravljamo izmenjevalnico oblačil, obutve in igrač.

Učenci na ta dan oblačil niso kupili, ampak zamenjali.

 

Tabor usposabljanja vrstniških mediatorjev

V petek in soboto, 22. in 23. novembra, smo izvedli drugi del usposabljanja vrstniških mediatorjev. Dvodnevni tabor, ki smo ga pripravile mentorice iz treh šol, OŠ Cerkvenjak – Vitomarci, OŠ Sv. Trojica in OŠ Sv. Ana, je potekal na podružnični šoli OŠ Sv. Ana v Lokavcu. Iz naše šole se ga je udeležilo šest učenk. Na dvodnevnem izobraževanju, ki je potekalo predvsem v obliki izkušenjskih delavnic, so učenke zraven številnih novih izkušenj in prijateljev pridobile ustrezna znanja za vodenje vrstniških mediacij. 

S tako obliko dela učencem omogočamo drugačen način reševanja konfliktov, zaznavanje konfliktov kot priložnosti, učenje samostojnega reševanja konfliktov in izboljšanje odnosov.  

Učenci naše šole se sedaj lahko za pomoč pri reševanju konfliktov obrnejo tudi na medvrstniške mediatorke, ki bodo delovale pod mentorstvom šolske mediatorke, učiteljice Štefke Smej. 

 

Slovenija meri količine odpadne hrane v gospodinjstvih – Dnevnik odpadne hrane

Slovenija meri količine odpadne hrane v gospodinjstvih – Dnevnik odpadne hrane

Spoštovani starši,

vabimo vas, da se pridružite najobsežnejši slovenski raziskavi o količinah odpadne hrane v gospodinjstvih. V ta namen so na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo v okviru projekta CARE4CLIMATE izdelali kuhinjski dnevnik odpadne hrane.

Dnevnik se izpolnjuje sedem zaporednih dni in ga lahko najdete na spodnji povezavi.

Zbirajo se naslednji podatki:

katere vrste hrane največkrat zavržemo,
kakšen je delež užitnega dela odpadne hrane,
kateri so vzroki za nastanek odpadne hrane v slovenskih gospodinjstvih.
Kuhinjski dnevnik odpadne hrane v gospodinjstvu bo možno izpolnjevati od 15. novembra do 15. decembra 2024.

V Sloveniji smo lani zavrgli kar 164.803 ton hrane, kar pomeni, da je vsak prebivalec Slovenije v povprečju zavrgel 78 kg hrane, v slovenskih gospodinjstvih pa nastane kar 44 odstotkov vse odpadne hrane. Z različnimi ukrepi lahko te številke občutno zmanjšamo.

https://dnevniki.samo1planet.si

Dostopnost