Tretji petek v mesecu novembru je že dvanajsto leto zaporedoma namenjen tradicionalnemu slovenskemu zajtrku s tradicionalnimi živili (kruh, maslo, med, mleko in jabolko) vse slovenskega porekla, naših lokalnih pridelovalcev. Tokrat je potekal pod sloganom Zajtrk z mlekom – super dan!
Glavni namen projekta je, da že najmlajši spoznajo pomen kmetijstva, živilske industrije, čebelarstva in varovanja okolja. Prav tako je eden ciljev poudarjanje pomena rednega zajtrkovanja za zdravo in uravnoteženo prehranjevanje.
V našem vrtcu smo se že skozi cel teden pripravljali na ta dan. Izvajali smo različne dejavnosti, peli pesmice in plesali, brali zgodbice, ustvarjali čebelice in čebelnjak iz odpadnega materiala, si pripravili sadni smothie z medom in mlekom, pobližje pa smo si ogledali tudi šolski čebelnjak, kjer nam je čebelarka Hermina Fridau Dolinar povedala veliko zanimivega.
Kot zanimivost, ste vedeli, da čebela ne vidi rdeče barve? Ja, tudi mi smo se naučili veliko novega.
Ob dnevu slovenske hrane, so bile naše mize polne dobrot, obiskal nas je tudi predsednik čebelarskega društva Vitomarci Simon Fridau. Njegova žena Hermina pa nam je ob knjigi Čebela (I.E.) na zanimiv način predstavila pomen čebel in čebelarstva za vsa živa bitja. Ogledali smo si satnico, okušali propolis na kocki sladkorja in se oblekli v čebelarska oblačila in kostum kranjske sivke. Za konec smo si ogledali še risanko o čebelici Maji in pobarvali pobarvanko (uganko) z motivom čebelice.
Ob koncu bi se zahvalili še občini Sv. Andraž v Slov. goricah za podarjene kozarce medu, s katerim so razveselili čisto vsakega otroka.